• 1 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego - Głuchołazy
  • Jesteśmy „SZKOŁĄ Z KLASĄ” i „SZKOŁĄ BEZ PRZEMOCY”. • Pracują u nas „NAUCZYCIELE Z KLASĄ”. • Bardzo dużo zajęć na świeżym powietrzu • Częste wyjazdy na lekcje muzealne i zajęcia w terenie. • Ciekawe wycieczki przyrodniczo–dydaktyczne na terenie kraju i zagraniczne • Duża sala sportowa z profesjonalnym wyposażeniem. • Nasi uczniowie uczą się pływać już od klasy pierwszej.
 • 2 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego - Głuchołazy
  • Przygotowujemy uczniów do licznych konkursów przedmiotowych już od klasy pierwszej. • Praca z wysoko wykwalifikowaną kadrą przynosi znaczne sukcesy (Tylko w dwóch ostatnich latach, nie wspominając lat poprzednich, zdominowaliśmy w 95 % wszystkie gminne konkursy przedmiotowe i Turnieje BRD, zakończone w większości awansem do etapu powiatowego lub wojewódzkiego…)
 • 3 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego - Głuchołazy
  • Rozwijanie zdolności plastycznych – koło zajęć manualnych, koło plastyczne, • Rozwijanie zdolności wokalnych - udział w festiwalach • Rozwijamy zdolności dziennikarskie- redagowanie gazetki BUDA 2. • Indywidualne zajęcia terapeutyczne: logopedyczne, korekcyjno – kompensacyjne, surdopedagogiczne, gimnastyka korekcyjna, terapia zajęciowa. Prowadzone są w profesjonalnych gabinetach.
 • 4 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego - Głuchołazy
  Rok 2012/13 –PIERWSZE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE (na ok.400 szkół) we współzawodnictwie Sportowym Szkół w ramach Wojewódzkich Igrzysk Szkolnych !!! Pozostałe lata - pierwsza dziesiątka • Dbamy o osiąganie sukcesów przez wszystkich uczniów! • Rozwijanie zdolności matematycznych już od klasy1- innowacje pedagogicznych – Matematyka Innego Wymiaru, Ortograffiti i inne.
 • 5 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego - Głuchołazy
  • Co roku organizujemy FESTYNY, DNI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA • Bardzo liczna grupa naszych uczniów zdobywa czołowe miejsca w zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim i centralnym. • W naszej szkole działa Klub Turystyki Pieszej współpracujący z Klubem KTUKOL, w ramach którego uczniowie zdobywają odznaki turystyczne. • Organizujemy wyjazdy na „Zielone szkoły”
baner

Informator

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dla wielu trwają już od początku grudnia– stworzenie kalendarza adwentowego, pieczenie pierniczków na choinkę, pierwsze refleksje nad wyborem prezentów…

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Często wynosimy z domów rodzinnych przekonanie, że przygotowania do Świąt muszą być drobiazgowe i angażujące – to wyjątkowy czas, zatem i przygotowania powinny być wyjątkowe. Jednak natłok przygotowań może sprawiać, że gubimy to, co jest najpiękniejsze w Świętach: radość, ciepło i magiczną atmosferę. Najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to spędzić ten czas w rodzinnej atmosferze, umocnić łączące nas więzi – aby wszystkie dzieci w rodzinnym gronie czuły się bezpiecznie i swobodnie. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych.

igilia - słowo to pochodzi od łacińskiego słowa vigiliare i oznacza nocne czuwanie. Dawniej uważano, że dzień ten decyduje o całym nadchodzącym roku. Należało go przeżyć w zgodzie, okazując sobie jak największa życzliwość. W domach, od samego rana trwały przygotowania do świąt - porządki i gotowanie wigilijnych potraw. Przed zapadnięciem zmroku wszystkie czynności musiały być zakończone.

igilijna wieczerza - w Polsce, jak w żadnym innym kraju, wieczerza wigilijna ma szczególny charakter. Jej znakiem jest ukazanie się na niebie pierwszej gwiazdki. Niegdyś wieczerza składała się wyłącznie ze zbóż, warzyw, grzybów i owoców, a jedną z najstarszych potraw wigilijnych jest kutia, czyli mak i gotowana pszenica utarta z miodem. Uważano, że liczba potraw znajdujących się na stole powinna być nieparzysta;  ustawiano je na sianie i białym obrusie. Zawsze znajdowało się jedno wolne nakrycie dla duchów przodków lub wędrowca. Każdy do końca wieczerzy powinien pozostać na swoim miejscu.

brus - koniecznie biały, symbolizował czystość intencji i dobra wolę zasiadających przy stole.

iano - symbolizuje żłobek, w którym leżało Dzieciątko. Dawniej, po skończonej wieczerzy, każdy z biesiadników wyciągał jedno źdźbło jako wróżbę na nadchodzący rok.

łoma - była bardzo ważnym elementem świątecznej dekoracji. Cztery snopy zboża ustawiano w czterech katach izby, a słoma obwiązywano drzewa w sadzie, aby dały dużo owoców, przykrywana też nią stół i robiono różne świąteczne ozdoby.

hoinka - to najczęściej spotykana, choć najmłodsza ozdoba domów. Przywędrowała do Polski z Niemiec. Początkowo ozdabiano ją jabłkami, orzechami, piernikami czy różnymi elementami wykonanymi z piórek, słomy i kolorowego papieru. Teraz wieszamy na nią piękne szklane bombki i kolorowe, światełka.

 

Copyright © 2024. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Głuchołazach Rights Reserved.


Facebook youtube